а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никне

никнат; никни, никнете; никна, никнаа; никнал; никнат; никнеше, никнеа; никнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6824
1. Со природен развој се појави над површината.
Англиски: grow Албански: çel, bin
Примери:
Тревата брзо никна.
Му никнале заби.
2. Се појави, се направи.
Англиски: come Албански: çel, mbrrin
Употреба: Преносно значење
Примери:
Меѓу нив никнаа расправии.
Од каде никна ова дете?
Покрај патот никнаа нови куќи.
Изведенки
1. никнува несв.
никнуваат
2. никнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК