а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

никулец

мн. никулци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17669
1. Стебленце на растение во самиот почеток на појавувањето од семето или од коренот.
Англиски: sprout Албански: njomëz, zanafillë
Употреба: Ботаника
2. (обично во мн.) Почеток, почетоци на нешто, на некоја појава што се развива.
Англиски: root Албански: rrënjë, embrion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога се зборува за никулците на музичкото творештво во Македонија, најчесто се споменува името на Јован Кукузел.