а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нирвана

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26148
1. Во будистичката религија - смирена, блажена состојба на душата.
Англиски: nirwana Албански: nirvana
Употреба: Религија
2. Состојба на полно спокојство.
Англиски: bliss Албански: lumturi, rehati
Употреба: Преносно значење
Изрази
Отиде во нирвана - се изгуби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК