а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нити

Вид збор: Сврзник
Ранг: 29962
нити...нити, ни...ни, ниту... ниту
Англиски: neither
Примери:
Нити жени нити деца, никој нема.
Нити играат нити пеат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК