а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нитна

мн. нитни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32351
1. Клинец за спојување на два дела, метални плочи при што едниот крај се сплескува откога ќе се закове.
Англиски: rivet Германски: Niete Албански: perçinë, kopsë
Употреба: Технологија
2. Украсен дел на облека, копче што е издадено на површината.
Англиски: stud Албански: kopsë