а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нитроглицерин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Органско соединение, моќен експлозив и состојка на повеќето форми на динамит, безбојна, маслена, малку токсична течност со сладок вкус.
Англиски: nitroglycerine Албански: nitroglicerinë
Употреба: Хемија
2. Лек за проширување на крвните садови, особено за олеснување на симптомите на ангина пекторис.
Англиски: nitroglycerine Албански: nitroglicerinë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК