а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ниту

Вид збор: Сврзник
Ранг: 1972
(ниту...ниту) ни...ни
Англиски: neither
Примери:
Ниту пари ниту работа, му остануваа само празни размислувања.
Ниту тие дојдоа кај нас, ниту ние отидовме кај нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК