а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нихилизам

(едн.) нихилизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15665
Полн скептицизам, гледиште што негира секакви општествени принципи, етички норми и вредности.
Англиски: nihilism
Употреба: Филозофија
Изведенки
нихилистички прид.
нихилистичкиот
Пример: нихилистички став
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК