а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ничкум

Вид збор: Прилог
Ранг: 7665
Со лицето кон земјата, не на грб, превртен наопаку.
Англиски: face downward
Примери:
Легна ничкум на кревет.
Сликата падна ничкум.
Се сврте ничкум.
Изрази
Се ничкум преврти - испребара, испомеша.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК