а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нишадор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Кристална материја со солено-горчлив вкус, се употребува во медицината и во техниката (амониумов хлорид).
Латински: NH4Cl Англиски: salmiac Турски: nişadır
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК