а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нишалка

мн. нишалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12247
1. Префрлена ортома на гранка, приспособена со седало за нишање, обично за Ѓурѓовден.
Албански: luhatëse
2. Обесена направа за нишање, за забава.
Англиски: swing Албански: luhatëse
3. лулка
Англиски: swing Албански: djep
Употреба: Дијалектен збор