а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ниша

мн. ниши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19006
Помала или поголема вдлабнатина во ѕид за ставање разни предмети, скулптури, вази или дел од мебел, кревет, мијалник и сл.
Англиски: niche
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК