а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нишка

нишкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12255
1. Полека, слабо ниша.
Англиски: rock Албански: luhat
Примери:
Слушаше молчеливо, нишкајќи го детето.
2. (се нишка) Полека, слабо се ниша.
Англиски: swing Албански: luhat, lëkund
Примери:
Птиците трепереа, се нишкаа на малите гранчиња.
Изведенки
нишкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК