а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ништожен

ништожни
Вид збор: Придавка
Ранг: 12497
Сосема мал, незначителен, неважен.
Англиски: insignificant
Примери:
Ништожна заработувачка.
Ништожна помош.
Ништожен дел.
Ништожно учество.
Ништожен придонес.
Изведенки
ништожност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК