а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ништо

(едн.) ништото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 944
никакво нешто
Англиски: nothing
Примери:
Тоа е ништо во споредба со минатата година.
Тој повеќе не е ништо во претпријатието.
Тоа не е ништо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК