а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ни

Вид збор: Честичка
Ранг: 414
1. За наглаcување и за засилување на негирањето при двојна негација.
Англиски: neither
Примери:
Не рече ни збор, само стана и си замина.
Не остави ни една ронка надеж дека ќе се врати.
Нема ни благодарам.
2. Во елидирани реченици со нагласено одрекување.
Англиски: no, none
Примери:
Ова е нашиот став, ни збор повеќе.
Останавме досега, ни минута понатаму.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК