а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

новороден

новородениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20093
1. Што е роден неодамна.
Англиски: newly born
Примери:
новородено дете
2. Што се појавил неодамна.
Англиски: newly established
Употреба: Преносно значење
Примери:
новородена идеја, новородена партија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК