а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ножица

мн. ножици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20766
Дводелно орудие со две сечила и рачки, составени во средината, што служи за сечење ткаенина, хартија и др.
Англиски: scissors
Примери:
кројачка ножица
берберска ножица
Ножици за сечење жива ограда.
Изведенки
1. ножици само мн.
2. ножиче ср.
мн. ножичиња
дем.
3. ножичиња само мн.
дем.
4. ножичка ж.
мн. ножички
дем.
5. ножички само мн.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК