а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноктест

ноктестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 37139
Што има големи нокти; што е како со нокти, што личи на нокот, на нокти.
Примери:
Ноктести прсти.
Ноктести врвови на планината.