а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноктец

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38710
Вид нискостеблесто растение, се користи како зачин.
Латински: Sertula campana Англиски: sweet clover Албански: tërfil i ëmbël
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК