а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноктурно

мн. ноктурна
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 54857
Ноќна музика, кратка романтична композиција.
Англиски: nocturne
Употреба: Музика и танц
Примери:
ноктурно од Шопен