а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нокт

мн. нокти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6845
1. Тврд рожен израсток на горната страна од прстите на рацете и нозете.
Англиски: nail Албански: thua
Употреба: Анатомија
Примери:
лакирани нокти
2. Остар рожен израсток на нозете на животните.
Англиски: claw Албански: kthetër
Употреба: Зоологија
Изрази
Колку црно под ноктите - многу малку.
Орлови нокти - Разгранета билка со плодови во форма на големи нокти; Astragalus glycyphyllos L.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК