а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

номер

мн. номери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25156
Бројна ознака на предмет која го означува местото во редот на еднородни предмети.
Англиски: number