а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

номинален

номинални
Вид збор: Придавка
Ранг: 15392
Што го има само како име, назначен на хартија, а не вистински.
Англиски: nominal
Употреба: Правда
Примери:
Номинална вредност.
Номинално учество во власта.