а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

норма

мн. норми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3337
1. правило, пропис
Англиски: standard Албански: normë, standard
Примери:
морална норма
правна норма
јазична норма
2. Определена мера или количество на нешто; определен просек на работа за определено време; среден ефект, средна вредност.
Англиски: norm Албански: normë
Примери:
норма на потрошувачка
работна норма
FlexiMac
 менување на македонски глаголи