а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нормира

нормираат; нормирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18276
Определи, определува, постави, поставува норма.
Англиски: standardize
Изведенки
нормирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК