а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носивост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39377
Најголема тежина на товарот што смее да го носи некое превозно средство или со која смее да се оптовари некоја градежна конструкција; максимално оптоварување.
Англиски: load capacity Албански: ngarkesë, mbartësi
Употреба: Транспорт