а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нота

мн. ноти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5854
1. Графички знак за бележење на тонот; тон во музиката.
Англиски: note Албански: notë
Употреба: Музика и танц
Примери:
висока нота
дисонантна нота
2. (само мн.) Музичко нотно дело.
Англиски: notes Албански: nota muzikore
Употреба: Музика и танц
Примери:
Cвири на ноти.
Донеси ми ги нотите.
3. Нијанса, составка во некоја содржина.
Англиски: note Албански: shënim, notë
Употреба: Преносно значење
Примери:
весела нота
сатирична нота
песимистичка нота
хуманистичка нота
воспитно-образовна нота
4. Во дипломатијата - писмено обраќање на една влада до друга.
Англиски: note Албански: notë, njoftim
Употреба: Дипломатија
Примери:
протестна нота
Размена на ноти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК