а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нурка

(се) нуркаат; нуркал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13856
1. Плива под површината на водата.
Англиски: dive Албански: zhys
Примери:
Многу капачи се нуркаа во чистата вода.
Нуркаше во водата долго и пак излегуваше.
Неколку птици се нуркаа барајќи храна.
2. скита, талка
Англиски: loiter Албански: bredh, vërtitem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како избркани од дома, се нуркавме во пеколниот метеж на улиците.
3. се мота, се пика
Англиски: loaf Албански: sillet, vërtitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Почнаа да нуркаат по дуќаните.
4. Оди несигурно, се порева.
Англиски: walk Албански: ecë jo i sigurt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Старецот нуркаше лево-десно, се прикрепуваше на ѕидот, барајќи место да седне.