а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нурне

(се) нурнат; нурни, нурнете; нурнав, нурнаа; нурнал; нурнат; нурнев, нурнеа; нурнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5698
1. Влезе, се потопи под површината на водата.
Англиски: dive Албански: zhytem
Примери:
По едно време нуркачот се појави, мавна со рака и пак (се) нурка длабоко.
2. се заниша
Англиски: stagger Албански: lëkundem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како што одеше, (се) нурна напред и падна.
Изведенки
1. нурнува несв.
(се) нурнуваат
повт.
2. нурнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК