а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нѐ

Види и: ние (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 233
Кратка форма за директен предмет од ние; доаѓа само нè или се удвојува со нас - нас нè.
Англиски: us
Примери:
Не можеше тогаш да не нè праша.
Сигурно нè виде.
Нас нè виде и ништо не ни рече.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК