а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обврзен

обврзниот
Вид збор: Придавка
Што претставува обврска, што мора да се изврши.
Англиски: mandatory
Примери:
обврзен договор
Изведенки
1. обврзно прил.
Пример: Од него се бараше обврзно да ја изврши задачата.
2. обврзност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК