а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезглави

обезглават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25438
1. Убие некого со отсекување на главата.
Англиски: behead Албански: pres kokën
Примери:
Заробените војници ги обезглавија.
2. Лиши од раководство од раководна функција.
Англиски: behead Албански: cungoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ненадејниот напад на непријателот го разби и го обезглави одредот.
3. Избезуми, збуни некого.
Англиски: confuse Албански: ngatërroj, hutoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Интервенциите во монетарниот систем ги обезглавија луѓето.
4. (се обезглави) се избезуми, се збуни
Англиски: panic Албански: hutohem, më kap panik
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа се обезглави од неговите постапки.
Изведенки
1. обезглавува несв.
(се) обезглавуваат
2. обезглавување ср.
глаг. им.