а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обезимени

обезименат; обезименет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47763
Одземе име, направи да биде безимен.
Англиски: anonymize
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
1. обезименува несв.
обезименуваат
Пример: народ, кој е толку пати одречуван, оспоруван, обезименуван и понижуван
2. обезименување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК