а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обелее

обелеат; обелеав, обелеаја; обелеал; обелеан; обелеев, обелееја; обелеел; обелеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46286
обели
Англиски: turn white
Изведенки
1. обелува несв.
обелуваат
2. обелување ср.
глаг. им.