а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обележи

обележат; обележете; обележив, обележија, обележав, обележа, обележаа; обележил, обележал; обележен, обележан; (ќе) обележев, (ќе) обележеа; (ќе) обел ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3613
1. Стави белег, знак на нешто, означи, маркира нешто.
Англиски: mark Албански: shënoj
Примери:
Вчера ги обележаа пешачките премини на новата улица.
Тој ги обележа меѓите на нивата.
2. Се истакне во нешто, според нешто, остави трага, обележје.
Англиски: mark Албански: shënoj
Примери:
Со своите дела тој обележи еден значаен период од нашата литература.
Изведенки
1. обележува несв.
обележуваат
2. обележување ср.
глаг. им.