а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обем

(едн.) обемот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7040
1. Во геометријата - должина на линијата што ограничува геометриска фигура.
Англиски: circumference Албански: perimetër, përmas, madhësi
Употреба: Математика
Примери:
Обем на круг.
Обем на триаголник.
2. Простор зафатен од едно тело, зафатнина.
Англиски: volume Албански: volum
Употреба: Физика
3. големина, размер
Англиски: amount Албански: madhësi, sasi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пратката има мал обем.
Значаен труд и по обем и по квалитет.
Обем на работа.
Поголем обем на производство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК