а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обесмрти

обесмртат; обесмртил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде бесмртен, овековечи некого или нешто.
Англиски: immortalize Албански: bën të pavdekshëm
Примери:
Народот ги обесмрти своите борци.
Тие ја изградија кулата за да го обесмртат името на градот.
2. (се обесмрти) Стане бесмртен, се овековечи.
Англиски: immortalize Албански: bëhem i pavdekshëm
Изведенки
1. обесмртува несв.
(се) обесмртуваат
2. обесмртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи