а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обичен

обични
Вид збор: Придавка
Ранг: 594
1. Што не се одликува со посебни својства. што е вообичаен.
Англиски: ordinary
Примери:
обичен живот
обичен ден
обична работа
обични луѓе
2. Како составен дел од називот на некои најраспространети видови животни и растенија.
Англиски: common
Примери:
обичен глушец
обична коприва