а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облагне

облагнат; облагна, облагнаа; облагнал; облагнеа; облагнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане блажникав.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Примери:
Грозјето облагнало малку.
2. За времето - се затопли.
Англиски: soften Албански: zbutet, ngrohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Денеска облагнало, снегот се топи.
Изведенки
облагнува несв.
облагнуваат