а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облагороди

облагородат; облагородил; облагороден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20041
1. Направи некој да стане поблагороден, подобар во морален поглед.
Англиски: ennoble Албански: fisnikroj
Примери:
Мајчинството ја облагороди нејзината душа.
Таа ја облагороди неговата личност.
2. Подобри сорта, квалитет на растение, животно, материјал.
Англиски: refine Албански: përmirësoj, rafinoj
Примери:
Новиот агроном презеде акција да ги облагороди овошктите.
3. (се облагороди) Стане поблагороден, подобар во морален поглед.
Англиски: ennoble Албански: fisnikroj
Примери:
Тој се облагороди на стари години.
Изведенки
1. облагородува несв.
(се) облагородуваат
2. облагородување ср.
глаг. им.