а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облажи

облажат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24025
1. Направи нешто да биде благо.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Примери:
Тој ја згреа ракијата и ја облажи со едно лажиче шеќер.
2. омрси
Албански: han knaqet
Употреба: Дијалектен збор
3. (се облажи) Изеде нешто благо, се заслади.
Албански: ëmbëlsohem
Примери:
Гостите се облажија со алва.
4. (се облажи) се омрси
Албански: ëmbëlsohet
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. облажува несв.
(се) облажуваат
2. облажување ср.
глаг. им.