а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облази

облазат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36230
1. Остави траги, црвенило (обично од некаков инсект).
Албански: lë gjurmë, skuqje
Примери:
Имаш црвени траги по грбот, сигурно те облазила гасеница.
Пајак ми ја облази ногата.
2. За чочек - осети нешто по телото (трпки, јадеж).
Албански: kruarje, diçka ec trupit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Трпки го облазија по снагата кога ја здогледа девојката.
Јадеж му ја облази сета снага.
Изведенки
1. облазува несв.
облазуваат
2. облазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК