а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облази

облазат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36518
1. Остави траги, црвенило (обично од некаков инсект).
Албански: lë gjurmë, skuqje
Примери:
Имаш црвени траги по грбот, сигурно те облазила гасеница.
Пајак ми ја облази ногата.
2. За чочек - осети нешто по телото (трпки, јадеж).
Албански: kruarje, diçka ec trupit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Трпки го облазија по снагата кога ја здогледа девојката.
Јадеж му ја облази сета снага.
Изведенки
1. облазува несв.
облазуваат
2. облазување ср.
глаг. им.