а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облакти

(се) облактат
Вид збор: Глагол, свршен
Се потпре со лактите на нешто.
Примери:
Тој се облакти на масата.
Изведенки
1. облактува несв.
(се) облактуваат
2. облактување ср.
глаг. им.