а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обланда

мн. обланди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38227
1. Вид тенка печена кора од тесто без квасец за правење разни колачи.
Англиски: wafer Германски: Oblate Албански: oblandë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Обландите ги покри со водена крпа за да омекнат.
2. Колач од такви кори (обично со фил).
Англиски: wafer Германски: Oblate Албански: oblandë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Гостите ги послужи со обланда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК