а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

областен

обласни
Вид збор: Придавка
Ранг: 29695
Што се однесува на област.
Англиски: regional
Употреба: Административен термин
Примери:
областен комитет
обласна управа
обласни карактеристики
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК