а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облачен

облачниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17802
1. За небо - што е покриено со облаци.
Англиски: cloudy
Примери:
облачно небо
2. За време - што е темно, со облаци, без сонце.
Англиски: cloudy
Примери:
облачен ден, облачно време
Изведенки
1. облачно прил.
темно, магловито
Пример: Цел ден беше облачно.
2. облачност ж.