а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облачи

(се) облачеше, облачело
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25723
1. Се покрие со облаци, се наоблачи.
Англиски: cloud Албански: mjagullohet, vrënjtet
Употреба: Безлично
Примери:
Надвор се облачи.
2. (се облачи) се мурти, се лути
Англиски: sulk Албански: vrënjtet, hidhërohet
Употреба: Безлично , Преносно значење
Примери:
Се облачеше неговото лице.
Изведенки
1. облачење ср.
глаг. им.
2. облачина ж.
(само едн.) (нар. поез.) облак
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК