а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облегалка

мн. облегалки
Вид збор: Именка, женски род
Дел од мебел што служи за потпирање при седење.
Англиски: back-rest
Примери:
Се навали на облегалката од фотелјата.
Купив столови со плетени облегалки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК