а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

облегне

облегнат; облегни, облегнете; облегнав, облегнаа; облегнал; облегнат; (ќе) облегнев, (ќе) облегнеа; (ќе) облегнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави, постави нешто така што да добие стабилност, сигурност; навали нешто на друго нешто.
Англиски: support Албански: shtrij, mbështes
Примери:
Го облегна грбот на дрвото.
2. (се облегне) Се опре, се навали на нешто.
Англиски: lie Албански: shtrihem
Примери:
Се облегна на перницата.
3. (се облегне) Се испружи, легне на нешто.
Англиски: spread Албански: shtrihem, bie
Примери:
Децата се облегнаа на снегот.
4. (се облегне) Најде, стекне поддршка, верба, надеж во некого.
Англиски: rely Албански: mbështetem, besoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се облегна на мене и остави јас да ја завршам сета работа.
Изведенки
1. облега несв.
(се) облегаат
2. облегање ср.
глаг. им.
3. облегнува несв.
(се) облегнуваат
4. облегнување ср.
глаг. им.